درمورد حافظه رم‌ DDR5 چه چیزهایی میدانیم؟ زمان دیدار نزدیک است؟

درمورد حافظه رم‌ DDR5 چه چیزهایی میدانیم؟ زمان دیدار نزدیک است؟

رم‌ DDR5 یا Double Data Rate 5 استاندارد جدید برای نسل بعدی حافظه ها است. مشخصات جدید خبر از سرعت بیشتر قدرت بیشتر و همچنین مصرف انرژی کمتر میدهند اما این ویژگی‌ها برای کامپیوترها یک الزام است؟ یا صرفا یک ارتقا بی مورد و زود هنگام؟ آیا به زمانی رسیدیم که باید گذری کامل از حافظه‌های DDR4 داشته باشیم؟ آیا ما واقعا به رم DDR5 نیاز داریم؟ با تک مگا همراه باشید.

آیا ما واقعا به حافظه رم‌ DDR5 نیاز داریم؟

بعد از درگیری دو شرکت بزرگ تولید پردازنده که به جنگ هسته‌ای معروف شد. کمپانی AMD با تولید نسل اول از سری محصولات Ryzen یک رقابت با کمپانی Intel آغاز کرد. که از این رقابت به عنوان جنگ هسته‌ای سازنده یاد شد. کمپانی AMD با ارائه پردازنده‌های ۴ هسته‌ای و ۸ رشته‌ای در CPU های میان رده و ۸ هسته‌ای و ۱۶ رشته‌ای برای CPU های بالارده چیزی که Intel چندین سال در آن محدود مانده بود. اما باز هم نیاز به حافظه رم‌ DDR5 احساس نشد زیرا فرکانس‌های حافظه‌های DDR4 پاسخگوی نیازها بودند.

اما این پایان کار نبود. AMD با پردازنده‌های نسل سوم Ryzen تعداد هسته هارا باز بیشتر کرد. و CPU های ۶ هسته‌ای با ۱۲ رشته را به عنوان میان رده و همچنین ۱۲ هسته‌ای را برای کامپیوترهای بالارده معرفی کرد. و این تهاجم بزرگ AMD کمپانی Intel را مجبور به پاسخگویی کرد. و همبن نقطه‌ای بود که نیاز به حافظه رم‌ DDR5 حس شد.

عملکرد DDR5 نسبت به DDR4 چگونه خواهد بود؟

طراحی و ساخت حافظه رم‌ DDR5 نوید از این میدهند که عملکرد این حافظه‌ها با دو برابر چگالی بیشتر و همچنین دو برابر عملکرد بهتر نسبت به حافظه‌های نسل اول DDR4 وارد بازار شوند. همچنین حافظه‌های رم DDR5-3200 با افزایش ۱.۳۶ برابری در مقایسه با رم‌های DDR4-3200 عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت.

همچنین کمپانی SK hynix اعلام کرده است که در حال کار بر روی DDR5 است. تا بتواند ۱۶GB را در هر تراشته تحویل دهد. همچنین این کمپانی اعلام کرده است که ولتاژ را از ۱.۲ به ۱.۱ رسانده است که همراه با استفاده از ۱Ynm باعث کاهش مصرف برق در رم‎‌‌های DDR5 نسیت به DDR4 است. از دیگر مضایای حافظه رم‌ DDR5 میتوان به دو کانال ۴۰ بیتی مستقل در هر ماژوال اشاره کرد.

حافظه رم‌ DDR5

ویژگی‌های رم‌های DDR5

طبق گفته کمپانی Micron رم‌های DDR5 از یک معماری کاملا کار آمد نسیت به DDR4 استفاده کرده‌‌اند. که این معماری جدید با تمرکز بر روی افزایش پهنای باند عمل میکند. و این افزایش پهنای باند تعدادی از ویژگی‌های اصلی را فعال میکند. نکته جالب این است که حافظه رم‌ DDR5 میتواند فرکانس رم ها را از ۳۲۰۰ به ۶۴۰۰ برساند که این خود یک جهش دو برابری در یک مقیاس بزرگ است. و این افزایش نه تنها میتواند پاسخگوی پردازند‌های امروزی باشد بلکه میتواند پردازند‌های آینده را نیز به راحتی پشتیبانی کند.

حافظه رم‌ DDR5

استاندارد جدید حافظه رم‌ DDR5 همچنین شامل سایر ویژگی های پروتکل جدید است که به انتقال سرعت داده ها مربوط نمی شوند ، اما هنوز هم می توانند پهنای باند کلی را افزایش دهند. به عنوان مثال ، DDR5 DIMM دو کانال مستقل ۴۰ بیتی (۳۲ بیتی + ECC) پشتیبانی می کنند.

زمان دیدار با حافظه رم‌ DDR5 کی است؟

کمپانی‌های زیادی اعلام کردند که تا اواخر سال ۲۰۲۰ رم های DDR5 وارد بازار خواهند شد همچنین خبرهایی وجود دارد که چندین رم DDR5 در سال ۲۰۱۹ در اختیار چند کاربر برای تست قرار گرفته است. اما این خبرها از سوی هیچ کمپانیی تایید نشده‌اند. به هر حال به احتمال زیاد امسال حافظه رم‌ DDR5 به صورت رسمی در دسترس کاربران قرار بگیرد.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *