امنیت سایبری چیست؟ و چرا در جهان امروز یک امری ضروری است

امنیت سایبری چیست؟ و چرا در جهان امروز یک امری ضروری است

امنیت سایبری چیست آیا امنیت ما در فضای اینترنت تضمین شده است؟ آیا اطلاعات شخصی ما مورد سو استفاده قرار میگیرد؟ اگر بله چگونه باید از خود محافظت کنیم؟ آیا میتوانیم صد در صد خود را در مقابل تهدیدها ایزوله کنیم یا خیر؟ قبل از این که به این سوال ها جواب بدیم باید با امنیت سایبری و انواع آن آشنا بشیم و نحوه‌ی عملکرد اون رو بدونیم

امنیت سایبری چیست

امنیت سایبر عملی برای دفاع از رایانه ها ، سرورها ، دستگاه های تلفن همراه ، سیستم های الکترونیکی ، شبکه ها و داده های مربوط به حملات مخرب است. همچنین به عنوان امنیت فناوری اطلاعات یا امنیت اطلاعات الکترونیکی شناخته می شود. این اصطلاح در متن های مختلف ، از تجارت گرفته تا محاسبات موبایل کاربرد دارد و می تواند به چند دسته مشترک تقسیم شود. حالا جواب سوال امنیت سایبری چیست را پیدا کردیم اما امنیت سایبری به چند دسته تقسیم میشود؟

  • امنیت شبکه
  • امنیت نرم افزار
  • امنیت اطلاعات
  • امنیت عملیاتی
  • بازیابی اطلاعات در نفوذها و تداوم تجارت یا کار
  • آموزش کاربران برای حفظ امنیت خود

امنیت شبکه : امنیت شبکه روشی برای تأمین امنیت شبکه رایانه ای از متجاوزین است. چه مهاجمان هدفمند یا بدافزار فرصت طلب. امنیت شبکه یکی از جواب‌های اصلی به سوال امنبت سایبری چیست است.

امنیت نرم افزار یا اپلیکیشن : تمرکز روی نگه داشتن نرم افزار و دستگاه های عاری از تهدید است. یک برنامه به خطر افتاده می تواند به داده هایی که برای محافظت طراحی شده اند ، دسترسی داشته باشد. امنیت موفقیت آمیز در مرحله طراحی ، قبل از استقرار یک برنامه یا دستگاه ، آغاز می شود.

امنیت اطلاعات : امنیت اطلاعات از یکپارچگی و حریم خصوصی داده ها ، هم در ذخیره سازی و هم در هنگام ترانزیت ، محافظت می کند. امنیت اطلاعات یک بخش غیر قابل جدا شدنی در جواب سوال امنیت سایبری چیست است و یکی از رکن‌های اصلی این امنیت است.

امنیت عملیاتی : امنیت عملیاتی شامل فرایندها و تصمیمات مربوط به رسیدگی و حمایت از داراییهای داده است. مجوزهای کاربران هنگام دسترسی به یک شبکه و روشهایی که تعیین می کند چگونه و از کجا می توان داده ها را ذخیره کرد یا به اشتراک گذاشته می شود ، تحت این چتر قرار می گیرند.

امنیت سایبری ثانویه

Cyber-security در اصل به دو بخش اولیه و ثانویه نیز تقسیم میشود. بخش اولیه شامل چهار بخش امنیت شبکه-امنیت نرم افزار – امنیت اطلاعات . امنیت عملیاتی میشود. و بخش ثانویه شامل دو بخش می‌شود:

  • بازیابی اطلاعات در نفوذها و تداوم تجارت یا کار
  • آموزش کاربران برای حفظ امنیت خود

بازیابی اطلاعات در نفوذها و تداوم تجارت یا کار : رکن سوم از جواب های اصلی به سوال امنیت سایبری چیست بازیابی اطلاعات در نفوذها و تداوم تجارت یا کار ، چگونگی واکنش یک سازمان به یک حادثه امنیت سایبری یا هر رویداد دیگری را که باعث از بین رفتن عملیات یا داده ها می شود ، تعریف می کنند. سیاست های بازیابی بلایا ، چگونگی بازیابی سازمان به عملکرد و اطلاعات خود را برای بازگشت به همان ظرفیت عملیاتی که قبل از این رویداد وجود دارد ، دیکته می کند. استمرار کسب و کار ، طرحی است که سازمان در حالی که تلاش می کند بدون منابع خاصی فعالیت کند ، به عقب بازگردد. در کل این بخش در جواب سوال امنیت سایبری چیست یک امر بسیار مهم است.

آموزش کاربران برای حفظ امنیت خود : رکن اصلی امنیت سایبری چیست آموزش سایبری به کارکنان است آموزش کاربر نهایی به غیرقابل پیش بینی ترین عامل امنیت سایبری می پردازد: مردم. هر کس می تواند با عدم پیروی از رویه های امنیتی خوب ، به طور اتفاقی ویروس را به یک سیستم امن دیگر معرفی کند. آموزش به کاربران برای حذف پیوست های مشکوک ایمیل ، عدم وصل کردن درایوهای USB ناشناس و سایر دروس مهم دیگر برای امنیت هر سازمان ضروری است.

امنیت در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت برای کاربران

امنیت سایبری - امنیت سایبری چیست

قبل از این که به شما در مورد امنیت در اینرنت و میزان آن توضیحاتی بدم به شما پیشنهاد میکنم حتما این ویدیو را ببنید که بعد از انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا گوگل متهم شد که به کارزار ترامپ کمک میکرده. و اطلاعاتی درمورد کاربران خود به ستاد انتخاباتی ترامپ داده است. این دادگاه در سال ۲۰۱۸ تشکیل شد و هنوز هم ادامه دارد.

همین کافی است که بفهمیم امنیت سایبری چیست؟ گوگل که یکی از  بزرگ‌ترین غول‌‌های اینترنت است می‌تواند از اطلاعات کاربران خود استفاده کند. پس باید گفت هیچ امنیت صد در صدیی در فضای اینترنت وجود ندارد وتنها چیز یا کسی که میتواند از شما محافظت کند هوشیار بودن شما است.

مقیاس تهدید سایبری در پاسخ به سوال امنیت سایبری چیست

مقیاس تهدیدها برابر است با مقدر بزرگی شما به عنوان مثال تهدید سایبری برای دولت ها بسیار گسترده‌تر از تهدید برای شرکت‌ها است. اما میزان هر چقدر مقیاس تهدیدها بزرگ‌‎تر میشود میزان هزینه‌ها نیز بیشتر و بیشتر میشود. برای مثال دولت آمریکا در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۹ میلیون دلار را صرف تامیین امنیت سایبری خود کرد.

اما آیا هنوز هم متوجه نشدید امنیت سایبری چیست و چه اهمینی دارد؟ باید بگویم با وجود این هزینه ها دولت آمریکا و ارگان‌های آن همیشه برای هکرها از جمله هکرهای روسی و هکرهای کرده شمالی یک هدف راحت بوده و هست برای مثال انتخابات سال ۲۰۱۶ در آمریکا که هنوز هم دولت مردان آن پیگیر دخالت سایبری روسیه در آن هستند.

انواع تهدیدهای سایبری

امنیت سایبری چیست

یک بخش مهم و اساس در جواب به سوال امنیت سایبری چیست تهدیدات سایبری هستند. متدهای متداول که مهاجمان برای کنترل رایانه یا شبکه ها از آنها استفاده می کنند شامل ویروس ، کرم ، جاسوس افزار ، Trojans و باج افزار است. ویروس ها و کرم ها می توانند فایلها یا سیستم ها را به صورت خود تکثیر کرده و آسیب ببینند ، در حالی که جاسوس افزارها و Trojans اغلب برای جمع آوری داده های ناگهانی مورد استفاده قرار می گیرند. Ransomware منتظر فرصتی برای رمزگذاری تمام اطلاعات کاربر است و برای بازگشت دسترسی به کاربر خواستار پرداخت است. کد مخرب غالباً از طریق پیوست نامه الکترونیکی ناخواسته یا یک بارگیری مشروعیت پخش می شود که در واقع بار مالی بدافزار را حمل می کند.

تهدیدات سایبری بدون در نظر گرفتن اندازه و همچنین امنیت سایبری ، بر همه صنایع تأثیر می گذارد. صنایعی که بیشترین حملات سایبری را در سالهای اخیر گزارش کرده اند ، مراقبت های بهداشتی ، تولیدی ، دارایی و دولت است. برخی از این بخش ها به دلیل جمع آوری داده های مالی و پزشکی بیشتر مورد توجه مجرمان سایبری قرار می گیرند ، اما کلیه مشاغلی که از شبکه استفاده می کنند می توانند برای داده های مشتری ، جاسوسی شرکتی یا حملات مشتری هدفمند شوند.

جواب آخر به سوال امنیت سایبری چیست ؟ چگونه یا وجود تهدیدات زیاد امنیت سایبری میتواند اثر گذار باشد؟

 اول ، امنیت سایبری برای رمزگذاری ایمیل ، پرونده و سایر داده های مهم به پروتکل های رمزنگاری متکی است. این نه تنها از اطلاعات در هنگام ترانزیت محافظت می کند بلکه محافظت در برابر ضرر و سرقت می کند. علاوه بر این ، نرم افزار امنیتی کاربر نهایی کامپیوترهایی را برای تکه های کد مخرب اسکن می کند ، این کد را قرنطینه می کند و سپس آن را از دستگاه خارج می کند. برنامه های امنیتی حتی می توانند کد مخرب پنهان شده در Master Boot  را مخفی کرده و از بین ببرند و از بین ببرند.

پروتکل های امنیتی الکترونیکی همچنین بر تشخیص بدافزار در زمان واقعی متمرکز شده اند. بسیاری از آنالیزهای اکتشافی و رفتاری برای نظارت بر رفتار یک برنامه و کد آن برای محافظت در برابر ویروس ها یا تروجان ها استفاده می کنند که شکل خود را با استفاده از هر اجرا تغییر می دهند (بدافزار چند شکل و دگردیسی) برنامه های امنیتی می توانند برنامه های مخرب بالقوه را به یک حباب مجازی جدا از شبکه کاربر محدود کنند تا رفتار آنها را تجزیه و تحلیل کنند و یاد بگیرند که چگونه عفونت های جدید را بهتر تشخیص دهند.

برنامه های امنیتی همچنان به تکامل دفاع جدید ادامه می دهند زیرا متخصصان امنیت سایبری تهدیدات جدید و راه های جدید مبارزه با آنها را شناسایی می کنند. در اینجا پاسخ به سوال امنیت سایبری چیست به اتمام  میرسد اما…

کلام آخر کاربران چگونه خود را محافظت کنند؟

کاربران کسانی هستند که بیشترین تهدید سایبری متوجه آنها است. پیشنهاد میشود حتما از آنی ویروس‌های به روی استفاده کنید همچنین سعی کنید ایمیل‌های ناشناس را حتی نگاه هم نکنید به سایت هایی که از پروتوکل امنیتی SSL ندارند اعتماد نکنید ( SSL همان Https:// است و سایت هایی که آدرس آن های با https:// شروع می‌شود داری SSL هستند) روی لینک های ناشناس کلیک نکنید. و همچنین در استفاده از اینترنت محتاط باشید و به هیچ فرد ناشناسی اعتماد نکنید.

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *