اهمیت گواهینامه‌ ssl‬‎

اهمیت گواهینامه‌ ssl‬‎

گواهینامه‌ ssl‬‎‬‎‬‎ چیست ؟

همه ی ما هنگامی که وارد یک سایت معتبر میشویم کلمه ی https را مشاهده میکنیم . شاید تعداد بیشتری از افراد معنی این کلمه را ندانند . اگر بخواهیم به صورت جدا این کلمه را بررسی کنیم به این صورت میباشد Hyper Text Transfer Protocol و به معنی پروتکل انتقال فوق متن است که شامل قوانینی برای ارسال فایل های گرافیکی، صدا، ویدئو و فایل های دیگر در شبکه وب و اینترنت میباشد . حال اگر بخواهیم https را ترجمه کنیم S آخر آن به معنی اتصال امن بین دستگاه شما و وب است. در تجزیه گواهینامه‌ ssl‬‎‬‎ میتوان اینصورت گفت : Secure Sockets Layer که همان معنی درگاه امن را بازجو میکند . با خرید ssl‬‎ میتوانید تضمین امنیت و حفظ اطلاعات بازدید کننده و یا مشتری خود در وبسایتتان باشید .

انواع گواهینامه‌ ssl‬‎

  • (DV (domain Validation
  • (OV (Organization Validation
  • (EV (Extended Validation

گواهینامه DV یا اعتبار سنجی دامنه

این نوع گواهینامه‌ ssl‬‎ بیشتر برای سایت های عادی مناسب است و هدف از خرید این نوع گواهینامه تبدیل http به https است که زمانی که کاربر وارد سایت میشود در امان ماندن اطلاعاتش خیالش آسوده باشد .

گواهینامه OV یا اعتبار سنجی سازمانی

این نوع گواهینامه‌ ssl‬‎ برای سایت های تجاری و یا فروشگاه های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به مدرکهای مورد نیاز فقط به سایت هایی ارائه داده میشود که دارای مجوز رسمی باشند .

گواهینامه EV  یا اعتبار سنجی

دریافت این گواهینامه‌ ssl‬‎ همانند OV است ولی اعتبار این نوع گواهی به مراتب بالاتر از نوع های قبلی می باشد و معمولا کمپانی های بزرگی همانند گوگل و آمازون و دیگر سایت های بزرگ از این نوع اس اس ال استفاده میکنند .

چرا داشتن ‫‎‫گواهینامه‌ ssl‬‎‬‎ در سایت شما برای گوگل اهمیت زیادی دارد؟‬‎

در فضای گسترده اینترنت، حفظ کردن اطلاعات شخصی در فضای مجازی بسیار سخت است و همواره تهدیداتی از سوی بیشتر سایت ها برای کاربران اینترنت نمایان میشود . گوگل برای تبدیل اینترنت به یک مکانی امن دست به حذف کردن سایت های به قول معروف مضر کرده و یا هر بازدید کننده ای وارد یکی از این سایت ها شود به آنها به صورتی هشدار میدهد که درگاه امن نیست و چنین سایت هایی به بلک لیست گوگل انتقال یافته و به تدریج حذف خواهند شد . شما با داشتن گواهینامه‌ ssl‬‎ میتوانید از حذف شدن سایت خود در متور های جستوجوگر مخصوصا گوگل در امان بمانید .

پروسه نصب گواهینامه‌ ssl‬‎ علاوه بر سئو چه مزایایی دارد؟‬‎

یکی از مهم ترین مزایای خرید گواهینامه‌ ssl‬‎ برای وبسایتتان تاثیر به خصوصی در سئوی سایت شما دارد . در سال ۲۰۱۴ میلادی ، از مدیران بخش اصلی گوگل در یک اعلانیه ای اعلام کرد که استفاده از گواهینامه‌ ssl‬‎ یک معیار سبک و همچنین تاثیر بسیار خوبی در رتبه ی سایت شما توسط گوگل به شمار میرود . پس میتوان گفت که داشتن گواهینامه‌ ssl‬‎ جز مهم ترین لازمه ی یک وبسایت برای در امان ماندن اطلاعات بازدید کننده ، index شدن توسط گوگل و پایین آمدن رتبه ی سایت و سئو سازی سایت شما میباشد .

تاثیر گواهینامه‌ ssl‬‎ بر روی سرعت سایت

باید گفت که رتبه ی سایت شما تا حد زیادی به سرعت بارگذاری سایت شما بستگی دارد . یعنی اگر سایت شما در زمان کمی به قول معروف بالا بیاید به رتبه ی بهتری دست میابید و در متور های جستجو بیشتر مطالب سایت شما بارگذاری میکند. باید گفت که نصب گواهینامه‌ ssl‬‎ بر روی سایت خود باعث بالا رفتن سرعت لود وبسایت میشود و بالا رفتن سرعت لود سایت به نفع رتبه ی سایت شما است . در جمع بندی میتوان گفت مجموع سایت هایی که دارای ssl هستند از سرعت بالایی برخوردار هستند . و سرعت بالا باعث ماندن بازدید کننده در وبسایت شما باشد .

افزایش اعتماد کاربران نسبت به سایت شما

یکی دیگر از نکات مهم برای یک وبسایت ، بدست آوردن اعتماد کاربران و بازدید کنندگان وبسایت شما است . اگر وبسایتی که راه اندازی میکنید دارای ssl باشد اعتماد بخصوصی بین شما و بازدید کننده سایت ایجاد میشود . همچنان باعث بازگشت کاربر به سایت شما میشود .و همچنین اگر کاربر از داده های شخصی خود برای ورود به سایتتان استفاده میکند حتما نیاز به یک گواهی اس اس ال خواهی بود . داشتن گواهینامه ssl و یا خرید ssl‬‎ باعث افزایش جذب مشتری برای سایت فروشگاهیتان میبباشد .

تایید هویت سایت شما

از موارد دیگری که باعث تایید هویت درست سایت شما میشود گواهینامه‌ ssl‬‎ است . به این معنا است که وبسایتی اگر گواهینامه‌ ssl‬‎ داشته باشد کاربر از صحت هویت آن اطمینان حاصل میکند و میتواند با خیال راحت  اطلاعات شخصی خود را بین سایت و خود رد و بدل کند . در جمع میتوانیم بگوییم گواهینامه ssl اصالت یک سایت را تایید میکند . و هر سایتی به این گواهینامه نیاز دارد .

نماد اعتماد الکترونیک نیاز گواهینامه‌ ssl‬‎

از دیگر امکانات این گواهینامه میتوان به نماد وزارت صنعت و معدن اشاره کرد . یعنی با خرید ssl‬‎ میتوانید این نماد را همراه با داشتن دو ستاره اخذ کنید و این به نفع وبسایت شما است .

درگاه های بانکی و  نیاز به SSL

برای این که یک درگاه پرداخت برای وبسایت خود ایجاد کنید، نیاز به یک درگاه امن بین مشتری و وبسایت است که حتما باید سایت شما به گواهینامه‌ ssl‬‎ مجهز باشد .

آیا بازهم با این وجود به گواهینامه‌ ssl‬‎ نیاز داریم ؟

شما میتوانید بدون داشتن گواهینامه‌ ssl‬‎ از نتایج های متورهای جستوجو بهره ببرید . اگر یک سایت فروشگاهی و یا هر وبسایت دیگری گواهینامه‌ ssl‬‎ نداشته باشد بازدید کننده و یا مشتری سایت جرات وارد کردن اطلاعات خود اعم از شماره کارت بانکی و یا سایر اطلاعات خود ندارد . پس میتوان گفت که وبسایت شما بیشتر بازده منفی دارد تا مثبت . بسیاری از سایت های بازرگانی و بازاریابان پس از انتشار اعلامیه گوگل برای نصب گواهی نامه ssl  بر روی وبسایتشان اقدامی نکردند و در پیشرفت و بهبود جایگاه و رتبه سایتشان در گوگل بی بهره بودند . پس اگر میخواهید وبسایتتان از اول به قول معروف محکم وارد میدان شود برای اول کار گواهینامه‌ ssl‬‎ یکی از اولین کار هایی میباشد که باید برای وبساییتان  انجام دهید . و از اول ماجرا قدمی محکم بگذارید.

در پایان باید گفت که گواهینامه‌ ssl‬‎  یک نیازی برای هر سایت بوده .

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *