گوگل دستیابی به برتری کوانتومی را تایید کرد

گوگل دستیابی به برتری کوانتومی را تایید کرد

حدود چند روز پیش گوگل طی یک خبر دسترسی به برتری کوانتومی را تایید کرد . یعنی در تاریخ ۲۳ اکتبر ۲۰۱۹ میلادی به برتری کوانتومی دست یافته است . این فناوری عظیم دارای قدرتیست که انجام محاسباتی را با پیشرفته ترین کامپیوتر ها ۱۰ هزار سال که بطول می انجامد قادر است در چند  (۲ الی ۳ ) دقیقه انجام دهده .

برتری کوانتومی

این فناوری که با عنوان برتری کوانتومی نام برده میشود به آن معنی است که توانایی انجام کار و وظایفی دارد که پیشرفته ترین کامپیوتر ها از انجام و پردازش آن عاجز هستند . این پروژه بر این قرار بود که دو سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۷ به عمل آید اما گوگل در این فرایند ناموفق بود .

مزیت های برتری کوانتومی

سیستم های کوانتومی برعکس کامپیوتر های سنتی عمل میکند . یعنی بر مبنای بیت های ۰ و ۱ کار نمیکند . مهفوم کیوبیت یا (سیکامور) برای ذخیره داده ها به کار میرود . هر بیت کوانتومی یک سیستم مکانیکی کوانتومی است یعنی میتواند همزمان از ۰ و ۱ برای انجام محاسبات به کار گیرد.کامپیوتر های کوانتومی با سخت افزای هایی مشابه کامپیوترهای کلاسیک درست میشوند. در این سیستم برای پیاده سازی توابهد ریاضی از دروازه های NOT و AND استفاده شده است . هرچند گوگل به برتری کوانتومی برا به عنوان دستاوردبزرگی را مطرح میکند . اما بیشتر از رقیب های کمپانی گوگل اعتقادی به این موفقیت ندارند .

اگر سیستم های کوانتومی در مقیاس و اندازه های بزرگتری ساخته شود . آن وقت میتوانیم بگوییم دستاورد های غول آسا توسط انسان دست یافتنی خواهد بود . و انتظار میرود پس ازین کشف دلیلی برای پیشرفت این کامپیوتر ها باشد . در واقع کامپیوتر های کوانتومی قادر به انجام میلیون ها حالت یک مسئله را در کمتر از یک ثانیه بررسی و محاسبه کند  مسئله ای که در امر ریاضی و شیمی و فیزیک و هواشناسی تاکنون بی جواب مانده بودند.  کمپانی گوگل در زمان انتشار خبر ارایه خبر بیشتر در مورد برتری کوانتومی خوداری کرده است .

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *