بررسی تمام چیزهایی که در مورد پلی استیشن ۵ منتشر شده است. آیا در سال ۲۰۲۰ میتوانیم با PS5 ملاقات کنیم ؟

بررسی تمام چیزهایی که در مورد پلی استیشن ۵ منتشر شده است. آیا در سال ۲۰۲۰ میتوانیم با PS5 ملاقات کنیم ؟

پلی استیشن معروف ترین و پرطرفدارترین کنسول جهان. که از تاریخ اولین کنسول خود یعنی PS1 تا به امروز که PS4 در دسترس است. فروشی بالغ بر ۴۴۴ میلیون دلار داشته است. اما به تازگی خبرهایی مبنی بر PS5 منتشر شد. همچنین مشخصاتی از این پرچمدار شرکت SONY یعنی پلی استیشن ۵ منتشر شد. که در این مطلب به این مشخصات احتمالی playstation 5 میپردازیم. همچنین در این مطلب به امکاناتی که پلستیشن ۵ در اختیار کاربرانش قرار خواهد داد خواهیم پرداخت.

پلستیشن ۵ - ps5

اطلاعاتی تا به امروز توسط شرکت SONY در مورد پلی استیشن ۵ تایید شده است

قبل از این که به مشخصات احتمالی PS5 بپردازیم. اجازه بدید که نگاهی به اطلاعات تایید شده توسط SONY در مورد پلستیشن ۵ بپردازیم.

[megapros]

 • PS5 از رزولوشن ۸K پشتیبانی خواهد کرد.
 • در playstation 5 از حافظه SSD استفاده شده است.
 • پلی استیشن ۵ تکنولوژی Ray tracing پشتیبانی خواهد کرد.
 • پردارنده یا CPU این کنسول پردازنده‌ی هشت هسته‌ای Zen 2 که محصول جدید شرکت AMD است. خواهد بود.
 • کارت گرافیک پلستیشن ۵ از خانواده‌ی Radeon Navi از شرکت AMD خواهد بود.
 • تکنولوژی ۳D audio بدون هیچ سخت افزار اضافی در دسترس کاربران این کنسول قرار خواهد گرفت.
 • PS5 از ۲۸GB رام یا RAM استفاده خواهد کرد

[/megapros]

همین مشخصات کافی است. که بدانید این کنسول جدید شرکت SONY خیلی سر تر از محصول قبلی خود یعنی PS4 خواهد بود. اما آیا شرکت SONY برگ برنده‌ی خود را رو کرده است.؟ یا سوپرایزهایی برای عاشقان کنسول کنار گذاشته است؟باید گفت طبق تجربه‌ای که بسیاری از کارشناسان داشته اند. همه گفته اند برگ برنده‌ی پلی استیشن ۵ هنور رو نشده است.

مشخصات احتمالی PS5

۱- بررسی پردازنده( سری Zen 2 تایید شده است )

پردازنده در پلی استیشن ۵ از خط Ryzen نسخه Zen2 انتخاب شده است. که یک پردازنده با قابلیت بالا است این پردازنده داری ۸ هسته و ۱۶ رشته است. که نه تنها برای بازی هایی که امروز در بازار موجود است عالی است. بلکه برای بازی هایی که تا سال ۲۰۲۶ منتشر خواهد شد نیز مطمعن باشید یک انتخاب عالی خواهد بود. میپرسید چرا؟

بیاید نگاهی به مدت زمان انتشار کنسول‌های شرکت SONY یعنی پلستیشن بیندازیم. این کنسول ها با فاصله ۶ الی ۷ ساله از هم معرفی شده‌اند. و هیچ کدام از آن‌ها حتی یک مشکل در رابطه با بازی های روز نداشته اند. این یعنی شرکت SONY. در انتخاب پردازنده بزای کنسول‌های خود بهترین عملکرد را دارد. دلیل دیگری که مبنی بر این که پردازنده پلی استیشن ۵ یا ps5 تا ۶ یا ۷ سال آینده بهترین خواهد بود.این است که برترین بازی های امروز زا میتوان با ۴ هسته هم به راحتی اجرا کرد.پلی استیشن ۵ پرچمدار sony خواهد بود پس این شرکت بزرگ به راحتی اشتباه نمیکند.

پلی استیشن 5 -ps5

بزرگترین سوال کاربران درمورد پردازند در playstation و playstation 5 این بود است. چرا ADM ؟ آیا بهتر نیست از پردازنده‌های شرکت INTEL در PS5 استفاده شود؟

جواب این سوال خیلی ساده است. INTEL شاید یهترین پردازنده‌ها را با برتربن تکنولوژی تولید کند.اما همیشه تولید بهترین دال بر اینکه بهترین انتخاب هم خواهد بود نیست. SONY یا هر شرکت دیگری نمیخواهند از پردازندهایی استفاده کنند که باعث شود PS5 یا هر چیز دیگر قیمتش دو برابر شود.ثانیا در قدرت نیز سری Zen2 از شرکت AMD فاصله‌ای زیادی با محصولات INTEL ندارد.

[megapros]

نقاط قوت سری Zen2

 • سری Zen2 در multi process همزمان از INTEL بهتر عمل میکند.این یعنی گیمیرها در پلی استیشن ۵ میتوانند به راحتی همزمان به بازی کردن و استریم کردن بپردازند.
 • سری Zen2 بین ۲۰۰ تا ۵۲۰ دلار از محصولات هم رده‌ی Intel ارزان تر هستند
 • Zen2 + مهندسی شرکت SONY میتواند در PS5 کولاک کند.
 • Zen2 به همراه یک کارت گرافیک از AMD میتوانند با هم هماهنگی خوبی در پلستیشن ۵ ایجاد کنند.

[/megapros]

[megacons]

نقاط ضعف سری Zen2

 • ریز معماری Zen 2 بر روی IPC و فرکانس ها بود.اما این معماری زیاد موفق نبود است.
 • در single process این سری CPU ها در مقابل INTEL ضعیف تر عمل کرده اند.
 • آیا ۲۰۰ یا ۳۰۰ دلار کمتر ارزش این ریسک برای پلی استیشن ۵ را داشته است.
 • فرکانس ۳.۲ گیگاهرتز برای نسل بعدی کنسول ها مناسب نخواهد بود.

[/megacons]

چرا پلی استیشن ۵ به سمت Zen2 رفت و Intel را کنار گذاشت ؟

playstation 5 - پلی استیشن 5

اگر به تصویر بالا دقت کنید به راحتی دلیل انتخاب AMD توسط SONY را میفهمید.به این نکته دقت کنید کارایی CPU در کنسول کاملا متفاوت است.

۲- Memory – Ram در پلی استیشن ۵

پلی استیشن 5 - PS5

[megadesc]

 • این نکته توسط SONY تایید شده است که پلستیشن ۵ از ۲۸GB رام یا RAM استفاده خواهد کرد.
 • امکان دارد این مقدار تا ۳۲GB در نسخه های Pro و … افزایش پیدا کند.
 • این ۲۸ گیگابایت به دو قسمت ۲۴GB GDDR6 و ۴GB DDR4 برای operating system

[/megadesc]

خوب همانطور که میبینید PS5 در زمینه RAM هم فاصله‌ی زیادی از PS4 گرفته است.در PS4 شما ۸GB رام برای بازی کردن داشتید. اما در پلستیشن ۵ این مقدار سه برابر شده است.

آیا این مقدار افزایش برای پلی استیشن ۵ لازم بوده است؟

هم بله هم خیر . بله به دلیل این که نمیدانیم در آینده گیم ها چه مقدار RAM نیاز خواهند داشت. خیر به دلیل این که هم اکنون شما یا داشتن ۱۶GB رام میتوانید. در بهترین حالت ممکن بازی کنید.
به احتمال خیلی زیاد این مقدار RAM تنها برای بازی نیست. و playstation 5 علاوه بر گیم بر روی استریم کردن گیمیرها نیز تمرکز کرده است و دلیل این افزایش میتواند اختصاص دادن مقداری RAM به بخش استریم باشد.

۳- پردارنده گرافیکی یا GPU در PS5

پلستیشن ۵ - ps5

[megadesc]

مواردی که در مورد پردازنده گرافیکی پلی استیشن ۵ تایید شده است

 • PS5 اولین کنسولی خواهد بود که از رزولوشن ۸K و احتمالا ۱۶K پشتیبانی خواهد کرد.(۸K رسما توسط SONY تایید شده).
 • پلی استیشن ۵ اولین کنسولی خواهد بود که از فناوری Ray Tracing خواهد کرد.
 • پردازنده گرفیکی یا کارت گرافیک playstation 5 از خانواده NAVI از شرکت AMD خواهد بود.

[/megadesc]

اینکه پلستیشن ۵ از رزولوشن ۸K پشتیبانی خواهد کرد.شاید برای خیلی ها زیاد خبر جالبی نباشد.چرا؟ قیمت تلویزیون هایی که از فناوری ۸K پشتیبانی میکنند.مبلغی بین ۴۰۰۰ دلار تا ۶۰۰۰ دلار است. این یعنی بیشتر از پول کنسول باید پول تلویزیون بدهیم.از طرفی قیمت این تلویزیون‌ها در ایران با گمرک و … به بشتر از ۶۰ میلیون تومان میرسد که رقمی سرسام آور است.

Ray Tracing چیست ؟

بیاید اینطور توضیح دهیم Ray Tracing نوعی بازتاب نور ها بر اساس واقعیت است.این یعنی تصاویر با کیفیت بهتر . که به شما کمک میکند که درک واقعی تری از تصاویر داشته باشید.اما یکی از ضعف های این سیستم افت فریم ریت بسیار زیاد است.که باید دید آیا SONY میتواند به کمک AMD این مشکل را برطرف کند یا خیر؟

[megadesc]

بررسی کامل تکنولوژی Ray Tracing در تک مگا : اینجا بخوانید

[/megadesc]

۴-هارد درایو یا فضای ابری؟

پلی استیشن - ps5-پلستیشن ۵

[megadesc]

 • پلستیشن ۵ از حافظه SSD استفاده خواهد کرد. تایید شده است 
 • پلی استیشن ۵ به غیر از حافظه SSD به احتمال قوی از حافظه ابری نیز استفاده خواهد کرد.
 • به گفته‌ی SONY در نمایشگاه E3 بازی Spider-Man در PS4 در ۱۴ ثانیه لود میشود. اما در PS5 (پلی استیشن ۵) این زمان به ۰.۸ ثانیه کاهش یافته است.

[/megadesc]

استفاده از هارد های SSD در بین مردم در چند سال اخیر رونق پیدا کرده است. اما این که پلی استیشن ۵ بخواهد از این نوع هارد ها استفاده کند. سالی که PS5 رو نمایی میشود را باید پایانی برای HDD دانست.

۵- ۳D Audio

پلی استیشن 5

پلی استیشن ۵ با استفاده کردن از تکنولوژی ۳D Audio نسل نهم کنسول هارا بسیار قدرتمند خواهد کرد.البته برای استفاده از ۳D Audio نیاز نیست USB یا یک سخت افزار خریداری کنید.به احتمال زیاد و قوی PS5 از یک چیپست استفاده خواهد کرد.

۶- پلی استیشن ۵ از Disc Drive استفاده خواهد کرد یا از فضای اینترنتی؟

پلی استیشن 5 - playstation 5 - PS5

در جواب باید گفت هر دو. در نمایشگاه E3 اعلام کرد شما میتواندید هم از طریق دیسک هم از طریق اینترنت بازی‌هایی که نیاز دارید را تهیه کنید.نکته جالب تر این است شما در پلی استیشن ۵ میتوانید بازی‌‎هایی که از اینترنت دانلود کردید را به دیگران قرض دهید.

[megadesc]

 • به احتمال زیاد کاربرانی که در PS4 تعداد زیادی بازی خریداری کرده‌اند. نیاز ندارند که همان بازی هارا برای پلی استیشن ۵ دوباره خریداری کنید.

[/megadesc]

به شخصه امیدوارم playstation 5 بتواند کاربرانی که آن را خریداری میکنند را ۱۰۰ در ۱۰۰ راضی کند با این مشخصاتی هم که از این قول کنسول ها انتشار یافته است این یک آرزو نیست و پلستیشن ۵ توانایی این را دارد.

نظرات ۲

 1. m گفت:

  به گفته‌ی SONY در نمایشگاه E3 بازی Spider-Man در PS4 در ۱۴ ثانیه لود میشود. اما در PS5 (پلی استیشن ۵) این زمان به ۳ ثانیه کاهش یافته است ..
  اینجارو چرت پرت نوشتی عزیزم ، اسپایدرمن تو پلی استیشن چهار پرو پانزده ثانیه* طول می کشید که تو پلی استیشن پنج این رقم به ۰.۸ ثانیه کاهش پیدا کرده با بهره گیری از اس اس دی ، یعنی کمتر از یک ثانیه .

  1. عرفان محمدیان گفت:

   خیلی ممنون دوست عزیز تصحیح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *