بررسی کارت گرافیک ۱۰۶۰ ۶gb و ۳gb آیا مینوانند انتخاب مناسبی باشند ؟

بررسی کارت گرافیک ۱۰۶۰ ۶gb و ۳gb آیا مینوانند انتخاب مناسبی باشند ؟

کارت گرافیک ۱۰۶۰ ۶gb و ۳gb محصولاتی از انودیا که در آگوست ۲۰۱۶ معرفی شدند . GTX 1060 به عنوان میان رده معرفی شد .  اما عده‌ی زیادی معتقد هستند که کارت گرافیک ۱۰۶۰ ۶gb یک بالا رده‌ی حرفه ای است . در کل gtx 1060 در طول ۳ سال اخیر در هر دو نسخه توانسته رضایت کاربران خود را جلب کند. اما سوال اینجاست که  هنوز هم می‌تواند انتخابی مناسب برای ۳ سال آینده باشد ؟ این سوالی است که فکر تعداد زیادی را به خود مشغول کرده است. و یکی از سوالاتی است که خریداران کارت گرافبک با آن رو به رو می‌شوند. در این مقاله قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم .

معماری و مهندسی ساخت

این کارت با تکنولوژی شرکت انودیا به کمک معماری پاسکال و با استفاده از مهندسی GP106 ساخته شد . که قدرت رندر و پردازش بیشتری به این کارت نسبت به برادر بزرگ تر خود یعنی GTX 1050 می دهد. همان طور که گفتیم تعداد زیادی ار منتقدان با توجه به قدرتی که این کارت از خود به نمایش گذاشته است این کارت را مخصوصا نسخه ۶GB را یک بالارده میدانند تا یک میان رده البته حق هم دارند . این کارت نسبت به قیمت و معماریی که دارد توان بالایی از خود به نمایش گذاشته که حتی در بعضی گیم ها RX 580 8GB را به راحتی شکست داده است .

[box type=”note” align=”” class=”” width=””]بیشتر بخوانید : بررسی  GTX 1050 و GTX 1050 ti را اینجا بخوانید[/box]

gtx 1060

GP 107 در مقابل GP 106

 

انودیا همیشه نشان داده است که میخواهد تمام بازار را با محصولات خود در اختیار داشنه باشد . اما این کار با داشتن رقیبی ماننده AMD دشوار است ADM همیشه رقیب سر سختی برای انودیا بوده . همیشه کارت های گرافیک ارزان تری وارد بازار کرده و توانسته توجه عده‌ی زیادی را به خود جلب کند . اما در مورد کارت گرافیک ۱۰۶۰ باید بگویم AMD نتوانست رقیب خوبی باشد . بازخورد های مثبتی که از این کارت در شبکه های اجتماعی منتشر شد . باعث شد که عده‌ی کثیری از گیمیرها خرید دو نسخه کارت گرافیک ۱۰۶۰ ۶gb و ۳gb را به خرید rx 570  و حتی rx 580 ترجیح دهند .

دلیل انتخاب gtx 1060 توسط گیمیرها چه بود ؟

دلیل این انتخاب این گیمیرها ساده بود توان بالا در gtx 1060 6gb و نسخه‌ی ارزان تر آن یعنی gtx 1060 3gb بود . و همچنین قدرت فن های آن که به گیمیرها این اجازه را میداد که ساعت ها و بدون وقفه . به کاری که دوست دارند بپردازند . آن هم کاری نبود جز بازی کردن. همچنین کارت گرافیک ۱۰۶۰ با مهندسی GP 106 میتواند عملکرد خوبی از خود برای استریمرها نشان دهد البته استریمرهای عنواین مهم Esports .

تفاوت کارت گرافیک GTX 1060 6GB با GTX 1060 3GB

کارت گرافیک 1060

هرچند این دو کارت گرافیک ۱۰۶۰ یعنی دو نسخه ۳gb و ۶gb تنها دو تفاوت با یک دیگر دارند. اما این دو تفاوت قدرت این دو کارت گرافیک را کاملا با یک دیگر متفاوت میکند. اولین تفاوت این دو کارت در اسم آن‌ها مشخص است GTX 1060 3GB و GTX 1060 6GB این تفاوت مقدار VRAM این دو کارت است که در یکی حافظه ۳GB و دیگری حافظه ۶GB در اختیار شما قرار میدهند البته کارت گرافیک ۱۰۶۰ از نوع حافظه GDDR5 بهره میبرد.

اما این بزرگ‌ترین تفاوت این دو کارت نیست. بزرگتریک تفاوت کارت گرافیک ۱۰۶۰ ۳GB و ۶GB در CUDA cores این کارت‌هاست CUDA درواقع مخفف Compute Unified Device Architecture است که به این معناست که هر GPU به صورت جداگانه توانایی پردازش دارد . یعنی پردازنده‌ی گرافیکی خیلی از کارهای پردازشی رو بدون نیاز به CPU انجام میدهند. و در بین این دو کارت GTX 1060 6GB بسیار بهتر عمل میکند. و همین باعث میشود که در بازی‌های روز دنیا این کارت مانند یک بالارده عمل کند اما این عملکرد قابل مقایسه با ۱۰۷۰ نیست.

کارت گرافیک ۱۰۶۰ نوع ۳GB مناسب چه کسانی است؟

به طور کلی GTX 1060 3GB یک میان‌رده پر قدرت محصوب میشود. و افرادی که قصد دارند از کارت گرافیک ۱۰۶۰ ۳GB برای تولید محتوا و یا کارهایی نظیر فوتوشاپ و یا حتی ادیت سنگین فیلم را انجام دهند بسیار مناسب است. اما در سوی دیگر این کارت اصلا و به هیچ عنوان برای استریمرهایی که قصد دارند جدیدترین بازی‌های روز را با بهترین کیفیت استریم کنند پیشنهاد نمی‌شود. اما گیمیرها نیز میتوانند از این کارت به خوبی بهره ببرند و میتواند انتخابی مناسب برای آنان باشد.

نقاط قوت

 • قدرت بالا در پردازش گرافیکی 
 • بهترین انتخاب در بین رقیبان
 • مناسب برای گیمرها 
 • مناسب برای ادیتورها

نقاط ضعف

 • قیمت بالا
 • حافظه ۳GB 
 • CUDA کمتر نسبت به نسخه ۶GB
 • تک پردازشی بودن در کارهای سنگین

کارت گرافیک ۱۰۶۰ نوع ۶GB مناسب چه کسانی است؟

در کل GTX 1060 6GB را میتوان یک بالارده نیز معرفی کرد. اما در مقایشه با ۱۰۷۰ این کارت بسیار ضعیف تر عمل میکند. اما کسانی که میخواهند کارهای گرافیکی سنگین انجام دهند یا استریمرها میتوانند از کارت گرافی ۱۰۶۰ به خوبی استفاده کنند. گیمرها نیز میتوانند تا سالهای بعد از داشتن این کارت کاملا لذت ببرند. این کارت میتواند جواب‌گوی هر گیمیری با انتظارات متوسط به بالا باشد.

نقاط قوت

 • ۶GB حافظه 
 • بهترین انتخاب برای گیمرها با بودجه متوسط
 • مناسب برای استریمرهای عناوین Esports
 • مناسب برای ادیتورها 

نقاط ضعف

 • قیمت بسیار بالا
 • عملکرد ضعیف در حالت چند پردازشی
 • bost clock ضعیف‌ برابر با نسخه ۳GB

کارت گرافیک GTX 1060 بخریم یا RX 580 کدام انتخاب مناسب‌تری است؟

گیمیرها :

گیمرها از آن قشرهایی هستند که اول به کرات گرافیک اهمیت میدهند و بعد به CPU خوب البته باید گفت که حق هم دارند. چون آن‌ها بیشتر از CPU به پردازنده گرافیکی نیاز دارند باید گفت که GTX 1060 نسبت به RX 580 عملکرد بهتری در بازی‌ها از خود به نمایش میگذارد. دلیل این عملکرد هم فقط مقدار FPS نیست بلکه انودیا همیشه در مواقع حساس بازی مانند انفجار افت FPS کمتری به کاربران خود میدهد. اما میزان افت FPS در RX 580 بسیار بالاتر است. از طرفی دمای کارت گرافیک ۱۰۶۰ نسبت به RX 580 بعد از ساعت‌‎ها بازی بسیار پایین‌تر خواهد بود. اما به هر حال شما هستید که باید انتخاب نهایی را انجام دهید.

استریمرها:

استریمرها به دلیل این که ممکن است چندین کار را باهم انجام دهند به حافظه بیشتری نیاز دارند. از این رو هر دو کارت گرافیک یعنی هم GTX 1060 و هم RX 580 میتوانند عملکرد مناسبی داسته باشند. اما RX 580 نشان داده که کمی بهتر عمل میکند و CUDA آن در چند پردازش هم زمان عملکرد بهتری دارد. پیشنهاد تک مگا به استریمرها این است که میتواند از هر دو کارت به خوبی بهره برداری کنند. البته حتما از کارت گرافیک ۱۰۶۰ نسخه ۶GB استفاده کنند.

ماینرها:

کارت گرافیک 1060

قضیه برای ماینرها کاملا متفاوت است. کمتر ماینری پیدا میکنید که برای ماین کردن از کارت گرافیک ۱۰۶۰ استفاده کند. دلیل این انتخاب ساده است ارزان بودن RX580 نسبت به GTX 1060 و همچنین مقدار VRAM بیشتر پیشنهاد صد در صدی تک مگا به ماینرها کارت گرافیک RX580 است. هم به دلیل VRAM بیشتر و هم به دلیل قیمت پایین‌تر.

ادیتورها:

ادیتورها ماننده عکاسهایی که از فتوشاپ استفاده میکنند یا کسانی که تیزر میسازند به دلیل این که بیشتر به CPU نیاز دارند تا به کارت گرافیک باید کارت گرافیک ۱۰۶۰ را انتخاب کنند حالا دلیل این انتخاب چیست؟ سادست عملکرد بهتره CUDA در GTX 1060 اما اگر بودجه کافی برای خرید ۱۰۶۰ ندارید میتوانید از RX580 نیز استفاده کنید.

سیستم پیشنهادی با کارت گرافیک ۱۰۶۰

سیستم پیشنهادی بر اساس پردازندهای اینتل

قطعهنام قطعهقیمت (تومان)
CPUCore i5-8400۲.۶۴۰.۰۰۰
GPUASUS GTX 1060 – ۶GB۴.۶۹۵.۰۰۰
MotherboardASUS Prime Z370-A II۲.۶۹۹.۰۰۰
RAMTrident Z RGB 8GB 2X 3000MHZ CL15۱.۸۹۰.۰۰۰
HDDWD – BLACK 1TB 64MB BUFFER۱.۲۷۰.۰۰۰
SSDSAMSUNG 860 EVO 250GB۷۵۰.۰۰۰
POWERGREEN GP650A –UK Plus۹۷۵.۰۰۰
CASEMASTER TECH T200-GX۶۵۰.۰۰۰
قیمت کل۱۵.۵۶۹.۰۰۰
MonitorASUS VG245H۴.۸۵۰.۰۰۰
قیمت کل به همراه مانیتور۲۰.۴۱۹.۰۰۰

 

سیستم پیشنهادی بر اساس پردازندهای ای ام دی
قطعهنام قطعهقیمت (تومان)
CPUAMD RYZEN 5 1600۲.۱۰۰.۰۰۰
GPUASUS GTX 1060 – ۶GB۴.۶۹۵.۰۰۰
MotherboardBIOSTAR RACING X470GT8۲.۲۹۰.۰۰۰
RAMTrident Z RGB 8GB 2X 3000MHZ CL15۱.۸۹۰.۰۰۰
HDDWD – BLACK 1TB 64MB BUFFER۱.۲۷۰.۰۰۰
SSDSAMSUNG 860 EVO 250GB۷۵۰.۰۰۰
POWERGREEN GP650A –UK Plus۹۷۵.۰۰۰
CASEMASTER TECH T200-GX۶۵۰.۰۰۰
قیمت کل۱۴.۶۲۰.۰۰۰
MonitorASUS VG245H۴.۸۵۰.۰۰۰
قیمت کل به همراه مانیتور۱۹.۴۷۰.۰۰۰

 

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *